Szkoła w Hiszpanii

2023-06-28
Szkoła w Hiszpanii
Zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda hiszpański system edukacji? Jakie są różnice między polską szkołą a szkołą w Hiszpanii? Świetnie trafiłeś, ponieważ w tym artykule opowiemy Ci, jak działa edukacja hiszpańska, jakie są rodzaje szkół i różne opcje dotyczące przyszłości dzieci. Zrozumienie różnic między systemami edukacyjnymi różnych krajów jest istotne w kontekście poznawania danego społeczeństwa. Dzięki temu można dostrzec cenne wskazówki i perspektywy na temat różnych podejść do nauczania.

Edukacja w Hiszpanii- jak wygląda?

W Hiszpanii są 3 rodzaje szkół: szkoła publiczna, szkoła prywastna i szkoły będące połączeniem szkoły publicznej i prywatnej. W zależności od danej szkoły widoczne są znaczące różnice. W hiszpańskich szkołach państwowych klasy są zwykle przepełnione. Jest łatwy dostęp do materiałów dydaktycznych i sportowych, ale prawdą jest, że nauczycielom bardzo trudno jest zajmować się tak wieloma uczniami jednocześnie. Nie ma konieczności opłaty wpisowej ani noszenia mundurku, wystarczy wyposażyć się w materiały potrzebne do zajęć. Jeśli chodzi o poziom edukacji w Hiszpanii, można powiedzieć, że jest bardzo dobry. A jak to wygląda w szkołach prywatnych? Klasy liczą zwykle maksymalnie 20 osób. Pozwala to skupić się na każdym uczniu indywidualnie. Dzieci w tych placówkach mają w klasie tablety i komputery oraz materiały trudniej dostępne dla innych, ponieważ państwo woli inwestować w prywatną edukację w Hiszpanii. Zwykle do prywatnych szkół hiszpańskich uczęszczają dzieci, które pochodzą z zamożnych rodzin lub dzieci celebrytów. W szkole publiczno-prywatnej nie ma tabletów, ale są komputery w dedykowanej do tego sali. Poziom nauczania jest zwykle dość dobry, ale to zależy od szkoły. Generalnie uważa się, że edukacja w Hiszpanii w szkole publiczno-prywatnej jest na lepszym poziomie niż w placówce publicznej, przy czym jest taniej niż w prywatnej szkole.

Najlepsze szkoły w Hiszpanii

Zwykle w rankingu najlepszych szkół w Hiszpanii znajdują się placówki prywatne lub dotowane, takie jak:
  • Prywatna szkoła w Madrycie (Santa Maria de los Rosales)- tutaj edukowały się dzieci hiszpańskiej rodziny królewskiej i wiele dzieci ważnych światowych osobistości.
  • Àgora Barcelona International School w Barcelonie- szkoła ma edukację trójjęzyczną i mieszaną.
  • Alcaste Las Fuentes: Colegio Concertado Plurilingüe en La Rioja- pierwsza i jedyna skoordynowaną placówką w Hiszpanii uznaną jako szkoła TBL (task-based learning); jest Partnerem Edukacyjnym Premium Uniwersytetu im. Cambridge i centrum „Label France Éducation” uznane przez rząd francuski.
  • Cambridge House Community College- znajduje się w Walencji i była pierwszą brytyjską szkołą w Hiszpanii, która uzyskała wyróżnienie BSO (Brytyjskie Szkoły Overseas) oraz akredytację NABSS (National Association of British Schools in Spain).

Jak można zauważyć, w zestawieniu najlepszych szkół w Hiszpanii, zostały wymienione tylko hiszpańskie szkoły prywatne. Należy zaznaczyć, że są też państwowe szkoły, takie jak IES Blas Infante i IES Luis de Gongora w Kordobie; IES Las Cortes, w Kadyksie i w Barcelonie lub IES Galileo Galilei w Alcorcón, które są godne uwagi. Trzeba przyznać, że wybór najlepszej szkoły to nie lada wyzwanie, ale warto poświęcić czas na dokładne rozważenie różnych opcji.

System edukacji w Hiszpanii

Szkoły hiszpańskie oferują wiele różnych ścieżek edukacyjnych dostosowanych do potrzeb uczniów. System nauczania składa się z kilku poziomów. Pierwszy z nich rozpoczyna się w wieku 3 lat, wtedy zaczyna się edukacja dzieci i obejmuje łącznie trzy lata nauki. Zatem ten etap kończy się, kiedy dzieci mają 6 lat. Po przedszkolu dzieci kontynuują naukę w szkole podstawowej, gdzie muszą przejść 6 kursów, od pierwszej do szóstej klasy. Kończąc ten okres, uczniowie mają 11-12 lat. Czyli trwa to podobnie, jak polska szkoła podstawowa. Po ukończeniu szkoły idzie się do E.S.O, co oznacza obowiązkową szkołę średnią, która trwa 4 lata i obowiązuje osoby w wieku od 12 do 16 lat. Pod koniec tego etapu uczniowie już podejmują decyzję, co chcieliby studiować, dzieląc się na klasy nauk ścisłych lub humanistycznych. Absolwenci szkoły średniej, mają możliwość kontynuowania nauki w szkole średniej lub wybierania specjalistycznych szkół branżowych. Na koniec, absolwentów szkół średnich czeka egzamin maturalny. W zależności od tego, na jakie studia student chce się dostać, takie wybiera przedmioty zdawane na maturze. Zazwyczaj jest to 4 lub 5 przedmiotów, w tym zajęcia języka hiszpańskiego, historia, matematyka, nauki przyrodnicze, język obcy itp. Po zdanym egzaminie maturalnym uczniowie mogą ubiegać się o przyjęcie na hiszpańskie uniwersytety. Z drugiej strony, jeśli uczniowie, zakończyli edukację na szkole zawodowej, mogą podjąć pracę w swojej dziedzinie lub kontynuować naukę na wyższym poziomie na specjalistycznych szkołach branżowych, lub instytutach.

Obowiązkowa edukacja w hiszpańskiej szkole

Jak już wspomnieliśmy, hiszpańska edukacja obowiązkowa trwa od 3 do 16 roku życia ucznia. Jakie ma znaczenie obowiązek uczęszczania dziecka do szkoły? Ważne jest, aby wszyscy uczniowie odbyli ten etap edukacji, ponieważ jest to minimum, które muszą mieć, jeśli chodzi o późniejsze znalezienie pracy. Jej nieukończenie może oznaczać dla uczniów, opóźnienie i poważnie zaszkodzić ich przyszłości. Dla wielu dzieci pierwsze lata szkoły mogą być trudne. Wiąże się to z wieloma nowymi doświadczeniami. Dlatego istnieje żłobek, miejsce, do którego możesz zabrać swoje dziecko od 10 miesiąca życia. Może to ułatwić dziecku późniejsze lata obowiązkowej edukacji w hiszpańskiej szkole.

Szkoła podstawowa w Hiszpanii

Ciekawi cię jak wygląda nauka w szkole podstawowej w Hiszpanii? Ten etap edukacji jest obowiązkowy i trwa 6 lat, o ile uczeń nie powtarza żadnego z nich. Program nauczania jest dość ogólny, ponieważ hiszpańskie dzieci rozwijają wtedy wszystkie gałęzie wiedzy. Sześć lat szkoły podstawowej podzielonych jest na trzy cykle zajęć:
  • Pierwszy cykl: pierwszy rok szkolny (6-7 lat) i druga klasa (7-8 lat)
  • Drugi cykl: trzecia klasa szkoły podstawowej (8-9 lat), czwarty rok nauki (9-10 lat)
  • Trzeci cykl: piąty rok zajęć szkoły podstawowej (10-11 lat) i szósta klasa (11-12 lat)

W tych latach hiszpański system edukacji obejmuje następujące dziedziny: nauki społeczne, edukacja artystyczna, matematyka, język hiszpański, wychowanie fizyczne, języki obce (zwykle angielski). A jaki ma cel ten program nauczania?

  • Przede wszystkim poznanie wartości i zasad życia w społeczeństwie;
  • Kształtowanie nawyków pracy indywidualnej i zespołowej;
  • Poznanie i zrozumienie różnych kultur i różnic między nimi;
  • Nauka języka hiszpańskiego;
  • Rozpoczęcie nauki przynajmniej jednego języka obcego;
  • Rozwijanie podstawowych umiejętności matematycznych;
  • Poznanie podstawowych aspektów nauk przyrodniczych, nauk społecznych.

Szkoła średnia w Hiszpanii rok szkolny

Po zadowalającym ukończeniu szkoły podstawowej, uczniowie w wieku 12 lat, przechodzą do edukacji na poziomie szkoły średniej, zwanej także „ESO”. Edukacja w takiej szkole trwa cztery lata. Na tym etapie wiedza zaczyna się bardziej rozgałęziać. Dlatego uczniowie szkół średnich są zmuszeni do wyboru niektórych przedmiotów. Na przykład nauki przyrodnicze są podzielone na biologię, fizykę oraz chemię. Podobnie jak w szkolnictwie podstawowym, obowiązkowe kształcenie na poziomie szkoły średniej jest w szkołach hiszpańskich podzielone na cykle:
  • Pierwszy cykl: (12 do 14 lat) obejmuje pierwszy rok zajęć szkoły średniej, drugą i trzecią klasę
  • Drugi cykl: (15 do 16 lat) -czwarta klasa, czyli rok ukończenia obowiązkowej szkoły średniej

W Hiszpanii rok szkolny składa się z trzech semestrów i zwykle trwa do połowy czerwca. W ostatniej klasie hiszpańskiej szkoły średniej młodzież zaczyna wybierać, co chciałaby studiować. Na zakończenie uczniowie uzyskują świadectwo ukończenia szkoły średniej. Główne założenia obowiązkowego szkolnictwa średniego można doskonale podsumować następującym zdaniem: Rozwijanie i utrwalanie nawyków dyscypliny, pracy indywidualnej i zespołowej, jako niezbędny warunek skutecznego wykonywania zadań i rozwoju osobistego.

Przygotowanie do studiów wyższych

W Hiszpanii system edukacyjny różni się nieco od nauki w innych krajach. W wieku 16 lat uczniowie, po skończonej szkole średniej mają kilka opcji. Pierwsza z nich to kontynuacja nauki na Bachillerato. To 2 roczny kurs przygotowujący do egzaminu wstępnego do szkoły wyższej.

Jest to jedna z dróg, którą uczeń ma po ukończeniu obowiązkowej szkoły średniej. Ma na celu rozwinięcie ogólnego wykształcenia uczniów i umożliwienie im zdobycia bardziej zaawansowanej wiedzy. Po zdaniu matury student może kontynuować naukę na uniwersytecie lub szkole zawodowej, gdzie rozwija praktyczne podejście w różnych dziedzinach. Kształcenie zawodowe jest podzielone na dwa poziomy, z różnymi wymaganiami: Średnio zaawansowany cykl szkoleniowy, który jest dostępny po ukończeniu ESO lub zdaniu specjalnego testu. Po jego ukończeniu uzyskuje się tytuł technika w odpowiedniej dziedzinie. Drugi poziom to cykl szkoleń dla szkolnictwa wyższego. Oferuje bardziej zaawansowane kształcenie zawodowe.

Wybór szkoły w Hiszpanii- czym się kierować?

Wiemy, że znalezienie szkoły może być trudne, niezależnie od etapu edukacji. Nie wiesz na co w pierwszej kolejności zwrócić uwagę podczas wyboru szkoły? Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas wyboru szkoły w Hiszpanii. Przede wszystkim musisz przemyśleć szczegółowo, czy zależy ci na edukacji w szkole państwowej czy publicznej. Równie ważny jest program edukacyjny, czyli zagadnienia i wartości, które chcesz zaszczepić swoim dzieciom. Nauczanie innych języków: najczęściej jest to angielski, ale niektóre szkoły, uczą innych języków. To jest bardzo ważne, ponieważ lepiej, aby zaczynały się ich uczyć od najmłodszych lat. Kolejny istotny aspekt to poziom szkoły. Może mieć znaczenie dla przyszłości ucznia, ponieważ niski poziom edukacji może powodować późniejsze problemy z dostępem do wyższej edukacji. Dużą rolę odgrywają nauczyciele. Dla uczniów z trudnościami w nauce ważne jest, aby nauczyciele, którzy oprócz swoich zwykłych zajęć, prowadzili z nimi zajęcia indywidualne. Liczba uczniów też decyduje o czasie jaki nauczyciel może poświęcić dla ucznia. Zwróć uwagę na zajęcia pozalekcyjne, które oferuje szkoła. Mogą to być zajęcia sportowe (piłka nożna, koszykówka, taniec, sztuki walki), muzyczne, językowe i wiele innych. W większości szkół wybór jest zróżnicowany. Dzięki zajęciom dodatkowym szkoły pomagają dzieciom rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Jeśli ciekawi Cię jeszcze temat studiów w Hiszpanii, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.

Co ubrać do szkoły?

Przy wyborze stylizacji na przykład do obowiązkowej szkoły średniej najlepiej kierować się komfortem i wygodą. Czy wyobrażacie sobie spędzić prawie cały dzień w ubraniach, które sprawiają Wam dyskomfort? Chyba nikt nie lubi zbyt ciasnych spodni, które krępują ruch czy nieprzewiewnej bluzce, w której się pocicie. By móc wysiedzieć spokojnie w szkolnej ławce, polecamy postawić na spodnie lniane niebieskie. Idealnie sprawdzą się one wiosną i latem, gdyż są wykonane w lnu, który świetnie przepuszcza powietrze. Dodatkowo mają one gumkę w pasie, przez co są łatwe w regulacji. Nasze lniane spodnie to połączenie wygody z nutą elegancji. Świetnie będzie do nich pasować zwykła biała koszulka męska, jak również koszulki polo.

Przeczytaj też: Popularne jedzenie w Hiszpanii

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że zainteresowało Was jak wygląda edukacja w szkołach w Hiszpanii. Należy dodać, że poziom edukacji hiszpańskiej może być różny w zależności od wielu czynników. Warto poświęcić czas i przeanalizować kwestie dotyczące wyboru edukacji dzieci. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zachęcamy do przeczytania dalszych artykułów na temat tego pięknego kraju. :)
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixel