Tradycje w Hiszpanii

2023-08-02
Tradycje w Hiszpanii
Jeśli chcesz odwiedzić Hiszpanię i dobrze się bawić, nie możesz przegapić najważniejszych hiszpańskich tradycji, takich jak Boże Narodzenie czy Sylwester. Oprócz tego, Hiszpania ma także kilka innych ciekawych tradycji, o których na pewno wcześniej nie słyszałeś. Jeżeli chciałbyś bliżej zaznajomić się z tradycjami tego niesamowitego kraju koniecznie musisz przeczytać nasz artykuł.

Jakie są najważniejsze Tradycje w Hiszpanii?

Hiszpania jest krajem pełnym tradycji i zwyczajów, które są bardzo wyraźne u każdego z jej obywateli, a wiele z nich pochodzi z czasów starożytnych. Poniżej omawiamy najważniejsze tradycje w Hiszpanii i zwyczaje, które powinieneś znać, jeśli zamierzasz odwiedzić ten kraj:
 • Powitanie przez pocałunek: W Hiszpanii zwyczajowo wita się wszystkich poprzez dwa pocałunki, po jednym w policzek, gdy jest to między mężczyzną a kobietą, a także między dwoma kobietami. Mężczyźni witają się za to, poprzez podanie dłoni. Jest to coś, co zwykle wprawia w zakłopotanie obcokrajowców, którzy przyjeżdżają do Hiszpanii, są wręcz zszokowani i zaskoczeni bijącym dobrem i ciepłem od ludzi im obcych. Bliskość z drugim człowiekiem to dla nich zupełnie coś naturalnego i normalnego. Taka postawa zdecydowanie jest warta naśladowania. Spróbuj sam i przekonaj się, że Twoje życie będzie o wiele bardziej wartościowe. Zapamiętaj też jedną ważną rzecz - dobro wraca!
 • Siesta: W Hiszpanii poczucie czasu jest dość elastyczne, więc zrobienie sobie 15-20 minutowej sjesty (która może się wydłużyć) po obiedzie nie będzie dla nikogo problemem. W czasie sjesty Hiszpanie regenerują się i odpoczywają tak, by mieć energię na resztę dnia, dodatkowym plusem jest to, że taki odpoczynek poprawia procesy trawienne. Więc nie zdziw się, jeśli znajomy Hiszpan powie Ci, że zamierza zrobić sobie sjestę po jedzeniu, zachęcamy Cię, abyś też spróbował!
 • Sanfermines: Święta te, odbywające się w Pampelunie w Nawarze, są jednym z najbardziej znanych na całym świecie hiszpańskich festiwali, podczas których zapewniona jest dobra zabawa. To właśnie wtedy wszystkie hiszpańskie miasta ożywają. Główną atrakcją są walki byków, które wcześniej wszyscy mieszkańcy zaganiają ulicami miasta na arenę, oczywiście przed nimi uciekając. Jest to jeden z najciekawszych i najliczniejszych festiwali, w których można uczestniczyć w Hiszpanii. Przy okazji, nie zapomnij także skosztować wina i dobrego jedzenia, które na pewno znajdziesz w okolicznym hiszpańskim barze.
 • Las Fallas: to popularny festiwal w Walencji, podczas którego mieszkańcy Hiszpanii czczą patrona swojego miasta, św. Józefa. Święto to, łączy ludzi z całej Hiszpanii i świata, aby cieszyć się produkowanymi figurami, petardami i fajerwerkami, a także, oczywiście, ogromnymi imprezami, które odbywają się w różnych punktach w całym mieście.
 • Semana Santa (Wielki Tydzień): Podczas tego tygodnia we wszystkich regionach Hiszpanii obchodzona jest męka Chrystusa. W zależności od miasta, do którego się wybierasz, Semana Santa jest obchodzona inaczej. My wspomnimy tylko o najbardziej popularnych miejscach, które przyciągają najwięcej ludzi w tym tygodniu. Mówiąc o Semana Santa, pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl Hiszpanom, jest Sewilla, miasto, które jest praktycznie sparaliżowane w tym tygodniu, aby upamiętnić ostatnie chwile Jezusa Chrystusa. Na ulice wychodzą procesje z figurami przedstawiającymi moment z życia Jezusa, którym towarzyszą piękne melodie i liczni ludzie przebrani za Nazarejczyków odbywających pokutę.
 • La Tomatina: La Tomatina to najważniejszy festiwal odbywający się w walenckiej gminie Buñol. W ostatnią środę sierpnia ulice miasta zabarwiają się na czerwono podczas trwającej godzinę bitwie na pomidory. Każdego roku wykorzystuje się około 150 000 pomidorów, które są przekazywane do 20 000 uczestników z całego świata. Jest to największa i najsłynniejsza na świecie wojna na pomidory, która co roku przyciąga rzesze turystów z zagranicy.
 • Karnawał na Teneryfie: Jeden z najstarszych festiwali w Hiszpanii, drugi co do wielkości karnawał zaraz po karnawale w Brazylii, uznany za festiwal o narodowym znaczeniu turystycznym, aspirującym do wpisania na listę światowego dziedzictwa w nadchodzących latach. Każdego roku aspirujące królowe karnawału mają inny motyw przewodni do dekoracji swoich kostiumów i pływaków. W środę poprzedzającą weekend karnawałowy, Królowa Karnawału jest wybierana podczas gali, która jest zwykle transmitowana w całym kraju. Podczas gali kandydatki paradują na głównej scenie.
 • Camino de Santiago: Hiszpania znana jest z pielgrzymki, która co roku przyciąga wielu turystów z całego świata do miasta Santiago de Compostela. Istnieje wiele tras, które można rozpocząć w różnych częściach Hiszpanii, dla ułatwienia znaleźć można żółte strzałki, które wskazują drogę. Trasę można odbyć pieszo, rowerem lub konno.
 • Wyjście na tapas: Wyjście na tapas to bardzo powszechna hiszpańska tradycja. Zwykle po pracy lub w weekendy Hiszpanie spotykają się z przyjaciółmi lub rodziną, aby napić się bezalkoholowego napoju lub piwa w słońcu na tarasie, oczywiście w towarzystwie dobrego hiszpańskiego tapas, takiego jak tortilla, montaditos, oliwki itp.

Jakie są tradycje świąteczne w Hiszpanii?

Hiszpańskie tradycje bożonarodzeniowe zwykle zależą od rodziny i hiszpańskiego miasta, w którym się znajdujesz. Tradycje świąteczne występują w różnych regionach Hiszpanii ale wszystkie są wspólne. Po pierwsze, w czasie hiszpańskich świąt w większości hiszpańskich domów choinka i portal betlejemski są zwykle ustawione w celu przedstawienia narodzin Jezusa. 22 grudnia przypada wielka loteria świąteczna oznacza to, iż przez cały grudzień ludzie kupują losy na loterię bożonarodzeniową, jedną z najbardziej rozpoznawalnych tradycji bożonarodzeniowych w Hiszpanii. Ta hiszpańska tradycja bożonarodzeniowa sprawia, że Hiszpania jest szczególnie z niej znana. Jest to magiczny moment dla wszystkich obywateli tego kraju, istnieją nawet reklamy zachęcające do uczestniczenia w hiszpańskiej loterii świątecznej, niektóre z nich są bardzo emocjonalne. Zachęcają do dzielenia się losem z przyjaciółmi lub rodziną, jest to coś, co stało się bardzo obecne z roku na rok. Loteria bożonarodzeniowa odbywa się w Teatro Real w Madrycie 22 grudnia, największa nagroda, która jest przyznawana, nazywa się "El Gordo". Jest to kwota pieniężna w wysokości 4 milionów euro. Kule losowane są z dwóch maszyn przez dzieci ze szkoły San Ildefonso, które następnie wyśpiewują wyniki i wartość nagród. Jest to dla nich bardzo szczególny moment związany z Świętami Bożego Narodzenia, ponieważ przygotowują się przez długi czas tylko na to wydarzenie. Wszyscy chcą w śpiewający sposób ogłosić nagrody. Nagrody są losowane za pomocą dwóch dużych okrągłych klatek zawierających wszystkie uczestniczące numery loterii i wszystkie nagrody, które są przyznawane, a każde dziecko losuje piłkę z każdej klatki i ogłasza nagrodę oraz numer, który wylosowało.

Po świątecznej loterii rodzina zbiera się dwa dni później na kolację, a po niej wspólnie uczestniczą w mszy, zwanej misa del gallo, w której ludzie religijni oficjalnie upamiętniają Narodziny Jezusa. W niektórych regionach Hiszpanii, dzieci dostają prezenty od Świętego Mikołaja, chociaż nie jest to aż tak powszechne. W większości rodzin dzieci otrzymują zabawki dopiero 6 stycznia w Święto Trzech Króli. Odbywa się to nocą, na którą najbardziej czekają. Boże Narodzenie jest również nazywane Wigilią. Ciekawostką jest to, że w czasie nocy sylwestrowej Hiszpanie tradycyjnie równo o północy jedzą 12 winogron ( o czym dowiesz się więcej poniżej). 5 stycznia we wszystkich małych i dużych hiszpańskich miastach odbywa się parada, a po niej tradycyjnie przybywają Trzej Królowie, aby zostawić zabawki dla dzieci. Wieczorem, następnego dnia, który przypada na 6 stycznia zwykle spożywa się ciasto Trzech Króli, w języku hiszpańskim nazywa się ono Roscón de Reyes. Przedstawione powyżej tradycje świąteczne jak widać nieco różnią się od tych w Polsce, ale nie powinny stanowić problemu aby bliżej poznać ten kraj.

Święta Bożego Narodzenia- jak się obchodzi w Hiszpanii?

Dzień Bożego Narodzenia w Hiszpanii spędza się w gronie rodziny i przyjaciół, z tego też względu Wigilię Bożego Narodzenia dzieli się na dwie części: Na rodzinną, wieczorną kolację 24 grudnia i na wigilijny poranek 25 grudnia, podczas którego hiszpańskie dzieci otwierają prezenty od Świętego Mikołaja. Rodzina w tym czasie zbiera się na obiad, który składa się z tradycyjnych hiszpańskich potraw, takich jak owoce morza, zupa, mięso i mnóstwo przystawek (szynka ser, foie lub pasztet) i oczywiście dobre wino. Na deser zazwyczaj je się mantecados, czyli tradycyjne ciasteczka wytwarzane z mąki pszennej zmieszanej ze smalcem i cukrem, lub polvorones, które również są typowymi świątecznymi słodyczami. Po wieczorze spędzonym z rodziną, nastolatkowie zazwyczaj wychodzą na imprezę z przyjaciółmi, podczas gdy inni, bardziej katoliccy ludzie wybierają bardziej świąteczną tradycję udania się na tak zwaną "misa del gallo", wspomnianą powyżej. Po kolacji młodsi wychodzą na ulicę, aby zobaczyć Mikołaja w jego saniach, a po kilku godzinach wracają do domu, aby położyć się spać i czekają na dostarczenie prezentów. Święta Bożego Narodzenia są, więc szczególnym i ważnym czasem dla każdego rodowitego Hiszpana, wszystkie te hiszpańskie zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem pochodzą z faktu, że Hiszpania jest krajem szczególnie katolickim.

Święto trzech króli- jak wygląda w Hiszpanii?

Święto Trzech Króli, inaczej nazywane świętem Trzech Mędrców to święto religijne obchodzone 6 stycznia każdego roku w Hiszpanii. Mówi się, że owi Mędrcy wraz ze swoimi wielbłądami podróżują przez wszystkie domy w Hiszpanii, rozdając prezenty dzieciom, które dobrze się zachowywały przez cały rok. Święto to, oparte jest na wierzeniu dotyczącym przybycia ze Wschodu Melchiora, Gaspara i Baltazara, którzy mieli na celu złożyć hołd po narodzinach Jezusa z Nazaretu, obdarowując go złotem, kadzidłem i mirrą. Ponadto 5 stycznia odbywa się parada Trzech Króli, podczas której liczne powozy przejeżdżają przez miasto, rozdając cukierki i drobne upominki wszystkim obecnym na ich trasie. Dzień ten jest również świętem narodowym, dzięki czemu wszystkie rodziny mogą cieszyć się prezentami, które podarowali im Święci, zwłaszcza dzieci, które przyjmują je z wielkim entuzjazmem. Oprócz cieszenia się tradycyjnym "Roscón de Reyes", dużym słodkim pączkiem wypełnionym kremem lub śmietaną, który jest spożywany tylko w tym szczególnym dniu dla wielu Hiszpanów, szczęście przynosi im także figurka Jezusa ukryta wewnątrz ciasta, według wierzenia przynosi szczęście osobie, która na nią trafi. Do środka ciasta chowają także ziarenko suszonego bobu, osoba, której przypadnie ziarno będzie zobligowana do kupienia lub upieczenia ciasta w następnym roku. Święto Trzech Króli kończy w Hiszpanii sezon świąteczny.

Sylwester i nowy rok -jak są obchodzone w Hiszpanii?

Sylwester to magiczny czas dla wielu Hiszpanów, to ostatnia i najważniejsza noc w roku. Rodziny w ten czas wspólnie spożywają posiłek, bawią się, piją i hucznie świętują. Kolacja sylwestrowa jest zwykle podobna do kolacji bożonarodzeniowej, z tą różnicą, że kończy się wcześniej. Kiedy zegar wybija północ, tradycyjny Hiszpan zwykle zjada dwanaście winogron. Po jednym na dzwonek, reprezentujących dwanaście miesięcy w roku. Mówi się, że osoba, która spożyje winogrona o północy zazna szczęścia. Tradycja ta sięga 1909 roku, kiedy to pewien plantator winorośli zjadł resztki swoich zbiorów w ostatnią noc roku. Istnieją również wierzenia dotyczące szczęścia i miłości, jeśli w tym dniu nosisz czerwoną bieliznę. Po dzwonkach ludzie wznoszą toast szampanem, a następnie wychodzą na imprezę z przyjaciółmi lub rodziną. Ponadto miasto oferuje kilka koncertów w jego starej części dla tych, którzy chcą się nimi cieszyć. Sylwester i nowy rok jest więc dla Hiszpanów okresem hucznego świętowania.

Święta Wielkanocne w Hiszpanii - jak są obchodzone?

Tydzień Wielkanocny w Hiszpanii jest jednym z najbardziej wyczekiwanych świąt przez wielu Hiszpanów, ponieważ wiąże się ze zwyczajami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie i wielkiej pasji wierzących. Święta Wielkanocne w Hiszpanii obchodzone są procesjami organizowanymi przez bractwa i wspólnoty braterskie, a każda procesja jest ściśle związana ze zwyczajami każdego miasta, które ją organizują dlatego też każde miasto w Hiszpanii obchodzi ją w nieco inny sposób. Procesje składają się z tak zwanych "pasos", na których niesione są rzeźby ewangelicznych postaci związanych z aresztowaniem, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Towarzyszą im tak zwani "nazarenos", ubrani w tuniki, w zależności od regionu, w stożkowe czapki wyłożone tkaniną, która służy również jako maska. Wszystkiemu towarzyszą czasami zespoły muzyczne specjalizujące się w tej uroczystości. Pamiętaj, że podczas świątecznej przerwy w Hiszpanii w zasadzie niczego nie załatwisz. Najważniejsze i najciekawsze uroczystości to:
 • Wielki Tydzień w Sewilli: Jest to najsłynniejsze święto Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii, podczas którego ludzie z całego świata gromadzą się, aby oglądać procesje i wszystko, co je otacza, ponieważ miasto jest udekorowane jak o żadnej innej porze roku, aby powitać bractwa. Niektórzy uważają nawet procesje za chodzące dzieła sztuki.
 • Tydzień Wielkanocny w Cuenca: Wielki Tydzień w Cuenca w Hiszpanii to tradycyjne i ekscytujące święto, podczas którego ulice wypełniają procesje przedstawiające Mękę Pańską. Jest to imponujący spektakl, w którym kofrady niosą pasos, podczas gdy bębny i trąbki rozbrzmiewają w powietrzu. Festiwal ten, uznany za niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości, przyciąga turystów z całego świata, którzy chcą być świadkami tego wyjątkowego wyrazu wiary i pobożności.
 • Tamboradas w Hellín: Tysiące bębnów bije zgodnie na ulicach Hellín, tworząc gromką i energetyczną atmosferę. Ta starożytna tradycja przyciąga wielu odwiedzających, którzy cieszą się spektaklem i aktywnie w nim uczestniczą, grając na bębnach i innych instrumentach perkusyjnych. Drums of Hellín to wyjątkowe doświadczenie, które łączy muzykę, religijny zapał i nieokiełznaną radość, zamieniając miasto w tętniącą życiem scenę o tej porze roku.
 • Taniec śmierci w Verges: Jest to wyjątkowy i makabryczny spektakl teatralny, który odbywa się w Wielki Czwartek. Podczas parady ludzie przebrani za szkielety przechodzą ulicami tańcząc i przypominając o kruchości ludzkiego życia. Ta starożytna tradycja, której początki sięgają XIV wieku, łączy w sobie elementy teatru, tańca i religii, przyciągając widzów z całego kraju, którzy są zafascynowani jej wyjątkowością i tajemniczością.

Tradycje rodzinne w Hiszpanii- jakie są?

Celebrowanie Świętych: W Hiszpanii zwyczajowo obchodzi się dwie rocznice urodzin, jedną w dniu narodzin, a drugą w dniu świętego, od którego pochodzi imię. Rodziny zazwyczaj spotykają się, aby świętować. Najpopularniejszym świętym jest San Rafael w Kordobie i San Jose lub Pilar w pozostałej części Hiszpanii.

Pierwsza Komunia Święta: W Hiszpanii pierwsza komunia jest ważnym wydarzeniem, ponieważ przystępuje do niej większość dzieci. Chłopcy i dziewczęta noszą specjalne kostiumy na to wydarzenie i świętują wielką ucztę z całą rodziną i przyjaciółmi w restauracji, aby zapamiętać ten dzień. Ponadto otrzymują prezenty i wykonują specjalne zajęcia dla dzieci.

Podsumowanie

To były najważniejsze hiszpańskie tradycje, które koniecznie powinieneś poznać przed wizytą w Hiszpanii, mam nadzieję, że pomogło Ci to i zachęciło do przyjazdu w tych szczególnych dniach. Jak widać, Hiszpania ma naprawdę wiele uroku, tradycji i zwyczajów, które podobają się obcokrajowcom i przyciągają ich do ponownego odwiedzenia tego niesamowitego kraju. Jeżeli jesteś ciekawy jak wyglądają koszty takiej wyprawy i to ile zapłacisz za spróbowanie najpyszniejszych dań kuchni hiszpańskiej koniecznie przeczytaj nasz kolejny artykuł o cenach w Hiszpanii.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel