Studia w Hiszpanii

2023-05-31
Studia w Hiszpanii
Czy Hiszpania jest dla Ciebie idealnym miejscem na studia za granicą, ale martwisz się o koszty? Mamy dobrą wiadomość! Studia w Hiszpanii mają jedną z najniższych opłat za naukę wśród uniwersytetów publicznych w Europie i są one ustalane przez rząd hiszpański. Ponadto Hiszpania ma również prestiżowe, prywatne uniwersytety, do których możesz uczęszczać i rozpocząć studia w Hiszpanii. Jeśli interesuje Cię temat studiowania w tym pięknym kraju, zapraszamy do artykułu, który przygotowali Cristina i Diego.

Jak dostać się na studia w Hiszpanii?

Zanim przejdziemy do właściwej części artykułu, najpierw przedstawimy Wam pokrótce autorów naszych tekstów o Hiszpanii.

Cristina i Diego studiują handel międzynarodowy w Kordobie, w szkole średniej Luis de Góngora. Obecnie odbywają praktyki w naszej firmie New Men w Krakowie w ramach programu Erasmus. Na pytanie dlaczego wybrali akurat Polskę wskazali, że byli otwarci na nowe doświadczenia.

Pare słów o Cristinie:

"Mam 19 lat. Lubię sporty ekstremalne i siłownię, uwielbiam karnawał w Kadyksie, w którym mieszkam od najmłodszych lat. Bardzo lubię uczyć się o innych kulturach i historii. Pasjonuję się również muzyką".

Pare słów o Diego:

"Mam 23 lata. Jeśli chodzi o moje hobby, pasjonuję się piłką nożną a zwłaszcza drużyną z mojego rodzinnego miasta, Cordoba CF, w którą również lubię grać co tydzień. Lubię też sporty na łonie natury, takie jak jazda na rowerze, wspinaczka, kanioning i piesze wędrówki".

Wracając do tematu artykułu, zanim oficjalnie zostaniesz wpisany na listę studentów, musisz załatwić wszystkie sprawy formalne związane z rekrutacją. Chodzi tu o spełnienie pewnych minimalnych wymagań, aby móc uzyskać dostęp do hiszpańskich uczelni. Jeśli chodzi o badania, nie będzie potrzebnych wiele dokumentów, chociaż na internetowej stronie hiszpańskiego Ministerstwa Edukacji, można znaleźć wszystkie istotne informacje dla obcokrajowców, którzy chcą dostać się na studia w Hiszpanii. Poniżej przedstawimy minimalne wymagania, na które zwracają uwagę hiszpańskie uczelnie wyższe, aby student zagraniczny mógł uzyskać dostęp do pożądanego programu studiów uniwersyteckich i bez żadnych problemów dostać się na studia w Hiszpanii. Więc jeśli chcesz dostać się na studia w Hiszpanii, powinieneś:

 • Ukończyć szkołę średnią
 • Rozpocząć lub ukończyć procedurę potwierdzenia matury do matury hiszpańskiej
 • Posiadać ważny dokument tożsamości
 • Złożyć wniosek o przyjęcie na uczelnię wyższą
 • Złożyć wniosek o wizę studencką, tylko jeśli nie masz paszportu europejskiego

Oprócz tego będziesz musiał spełnić wymagane warunki przez samą uczelnię, takie jak próg punktowy. Każdy program studiów ma swoje własne warunki, dlatego zalecamy zapoznać się z nimi uważnie. Aby spełnić wszystkie wymagania uniwersytetów, radzimy odwiedzić internetowe strony uczelni, które Cię interesują.

Czy studia w Hiszpanii są płatne ?

Koszt studiowania zależy od tego, co wybierzesz. Możesz rozpocząć naukę na hiszpańskich uniwersytetach publicznych, gdzie obowiązuje tzw. opłata wpisowa. Istnieje również opcja prywatnych szkół i instytutów. W placówkach prywatnych cena studiów wiąże się z wyższymi kwotami. W Hiszpanii studiowanie jest płatne, ale rząd zapewnia studentom stypendia naukowe, z których studenci otrzymują kwotę pieniędzy, która ma im pomóc zapłacić za całość lub dużą część kosztów związanych z nauką, w zależności od dochodów rodzinnych studenta. Jak widać, Hiszpania nie jest krajem, w którym edukacja jest droga lub trudno dostępna, istnieje wiele ułatwień w dostępie do systemu edukacji, niezależnie od Twojego wieku lub miejsca, z którego pochodzisz.

Koszt studiów w Hiszpanii

Studia to nie tylko niezwykle ważny etap w naszej edukacji, ale także decyzja, która może mieć wpływ na naszą przyszłość, zarówno pod względem zdobywania wiedzy, jak i wydatków z tym związanych. Koszty będą głównie zależały od wybranej szkoły i kierunku studiów. Renomowane uniwersytety i uczelnie prywatne często mają wyższe czesne niż uczelnie publiczne. Poziom studiów również ma znaczenie. Studia pierwszego stopnia zazwyczaj są tańsze niż magisterskie lub doktoranckie. Koszt studiów zależy w Hiszpanii również od konkretnej dziedziny, której chcemy się uczyć. Marzysz, aby rozpocząć studia w Hiszpanii? Poznaj bliżej kwoty różnych opłat i stypendiów, o które możesz się ubiegać. Jedną z rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, szacując koszt studiów, jest opłata wpisowa. Jest ona pobierana zazwyczaj za każdy semestr lub rok studiów. Roczne czesne na hiszpańskich uniwersytetach publicznych wahają się od 2.000 € do 3.500 €.

Wraz z czesnym studenci muszą uiścić opłatę za legitymację uniwersytecką. Opłaty te są różne, ale uogólniając, wynoszą mniej niż 30 euro. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, możesz odwiedzić strony hiszpańskich uczelni wyższych i skontaktować się z zespołem rekrutacyjnym wybranej uczelni oraz zapytać o interesujący Cię program studiów. Ponadto należy wziąć pod uwagę koszt materiałów do nauki. Łącznie z nimi koszt studiów wyniesie około 900 euro rocznie, choć jest to subiektywne, ponieważ istnieją sklepy z używanymi książkami, które sprzedają je taniej. Możesz nawet skontaktować się ze studentami z wyższych lat, aby je odkupić, a w późniejszym czasie sprzedać. Na uniwersytetach prywatnych koszt studiów, jest wyższy niż na uniwersytecie publicznym. Szacuje się, że studenci prywatnych uczelni będą musieli płacić około 9500 euro rocznie. Cena ta będzie się różnić w zależności od uniwersytetu, na który idziesz i stopnia, w którym studiujesz.

Studia w Hiszpanii dla Polaków

Jak już zostało wyjaśnione kwota, którą ostatecznie zapłacisz za studia w Hiszpanii, będzie zależeć od pewnych czynników, takich jak uniwersytet, na którym zdecydujesz się studiować oraz rodzaj i programu studiów. Studenci pochodzący z Unii Europejskiej mogą automatycznie studiować w innych państwach członkowskich UE bez płacenia wyższego czesnego. Z tych powodów także polscy studenci wybierający studia mają łatwiejszy dostęp do szkolnictwa wyższego w Hiszpanii niż ci spoza Unii Europejskiej. Możesz zapłacić od 680 do 1,280 euro rocznie za studia licencjackie w Hiszpanii. Na studiach magisterskich studenci zapłacą wyższe kwoty, podobnie jeśli wybierzemy studia doktoranckie. Jednak rząd oferuje szereg różnych stypendiów dla studentów z zagranicy, które mogą okazać się bardzo pomocne również dla studentów polskich uczelni chcących zacząć studia w Hiszpanii.

Studia podyplomowe w Hiszpanii

Poza studiami uniwersyteckimi znajdziemy tzw. studia podyplomowe. Są to w Hiszpanii szkoły wyższe ukierunkowane na specjalizację akademicką lub zawodową w ramach określonej gałęzi wiedzy. Hiszpania oferuje studia podyplomowe na prawie każdej uczelni. Najpopularniejsze są oficjalne stopnie magisterskie i studia doktoranckie, przy czym te ostatnie są najwyższe, jakie mogą być uzyskane w zakresie akademickim. Studia magisterskie trwają zwykle 1–2 lata. Jeśli chodzi o doktoraty, konieczne jest wcześniejsze posiadanie tytułu magistra, oprócz innych kryteriów określonych przez uniwersytety, które je oferują. Program doktorancki trwa od 3 do 5 lat, w zależności od tego, jak jest przeprowadzany. Poniżej wymienimy kilka możliwości studiów podyplomowych z możliwością ciekawej pracy w Hiszpanii:
 • Analiza Danych
 • Marketing cyfrowy
 • Zarządzanie turystyką
 • Zarządzanie logistyką lub zarządzanie łańcuchem dostaw

To tylko niektóre z najbardziej popularnych opcji, ale istnieje niezliczona ilość innych w zależności od uniwersytetu. Obawiasz się, że musisz znać język hiszpański? Niektóre hiszpańskie uniwersytety oferują ten rodzaj studiów zarówno w języku angielskim, jak i hiszpańskim, więc powinno to nie stanowić problemu dla zagranicznych studentów bez znajomości języka hiszpańskiego.

Czy hiszpańskie uniwersytety są dobre?

Ogólnie rzecz biorąc, hiszpańskie publiczne i prywatne uniwersytety mają wysoką jakość i prestiż. 40 uniwersytetów (praktycznie wszystkie renomowane hiszpańskie uniwersytety) znajduje się w pierwszych tysiącu pozycji Szanghajskiego Rankingu uniwersytetów.

Oto zbiór najlepszych hiszpańskich uczelni i największych uniwersytetów:

 • Uniwersytet w Barcelonie
 • Uniwersytet Complutense w Madrycie
 • Uniwersytet w Granadzie
 • Uniwersytet w Walencji

Wynika to z dobrych specjalistów i profesorów, wśród których każdy z nich przeprowadza dużo ważnych badań. Ponadto uniwersytety publiczne starają się być dostępne dla wszystkich. Wszystkie większe uniwersytety hiszpańskie są wyposażone na ogół we wszystkie podstawowe usługi, takie jak kawiarnia, restauracja, miejsca odpoczynku, tereny sportowe, biblioteka itp. Jeśli jesteś studentem zagranicznym, możesz poprosić o kursy w celu nauki języka hiszpańskiego. Są one zwykle dostosowane do tematów, które podejmujesz podczas pobytu, więc nie jest konieczna biegła znajomość języka hiszpańskiego, aby móc studiować.

Czy warto studiować w Hiszpanii?

Hiszpania przyciąga studentów z całego świata, co czyni ją trzecim krajem europejskim, który otrzymuje najwięcej międzynarodowych studentów uniwersyteckich. Studiowanie w Hiszpanii jest warte zachodu, zarówno pod względem akademickim, z wieloma prestiżowymi szkołami wyższymi Hiszpanii, ale również w sensie pobytu w kraju podczas studiów jak i nauki hiszpańskiego. Po ukończeniu programu studiów możesz zostać w Hiszpanii dłużej i cieszyć się życiem w Hiszpanii w pełni. Oferta kierunków studiów jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Oprócz tego hiszpańskie stopnie uniwersyteckie są uznawane na całym świecie. Gwarantuje to, że twoje studia będą równie istotne w innych krajach. Studiowanie w Hiszpanii to wyjątkowe doświadczenie, które jeśli jest w zasięgu twoich możliwości, powinieneś zaryzykować. Dobrej atmosfera i odkrycie nowego stylu życia i klimatu, sprawią, że poczujesz się jeszcze lepiej niż w domu! I stworzysz masę niezapomnianych wspomnień.

Moda hiszpańska- stylizacje na studia

Załóżmy, że dostałeś się na wymarzony kierunek studiów w jednym z hiszpańskich miast. Jak wiemy pierwsze dni na nowej uczelni mogą być dość stresujące. Jest to czas poznawania nowych ludzi, dlatego warto jak najlepiej zaprezentować nie tylko ciekawą osobowością, ale i schludnym strojem. Pytanie brzmi: Jaką stylizację na studia w Hiszpanii wybrać? Przychodzimy z pomocą! Postaw przede wszystkim na zwiewną i lekką tkaninę, jaką jest len. Materiał ten jest niezwykle doceniany szczególnie podczas słonecznych i upalnych dni, gdyż gwarantuje przewiewność.

Doskonałym wyborem będą w tym wypadku spodnie jogger lniane jasnoniebieskie, gdyż łączą styl casualowy z eleganckim. Do tego proponujemy białą męską koszulkę, a jako dopełnienie całej stylizacji kamizelkę lnianą w kratę. Nie zapomij koniecznie o wykończeniu całego outfitu modnym paskiem.

Jeśli szukasz czegoś bardziej eleganckiego, polecamy nasz granatowy zestaw- marynarkę i spodnie chino lniane. Dopełnieniem stylizacji może być na przykład jasna koszulka polo. Gwarantujemy, że z takim stylem na pewno szybko przyciągniesz do siebie ludzi :)

Podsumowanie

Niezależnie czy jesteś studentem studiów licencjackich, magisterskich czy doktoranckich, studiowanie na hiszpańskich uczelniach niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim student ma wiele udogodnień w odniesieniu do opłat, biorąc pod uwagę stypendia. Hiszpania oferuje naukę na wysokim poziomie we wszystkich dziedzinach. Kierunki są zróżnicowane i dają wiele możliwości. Więc jeśli chcesz studiować w Hiszpanii, masz doskonałą okazję, aby móc cieszyć się pobytem w tym pięknym kraju. Nie bez powodu co roku w Hiszpanii studia wybiera ogromna liczba studentów.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
pixel