Moda hiszpańska

2023-08-09
Moda hiszpańska
Hiszpańska moda podbiła międzynarodowe sceny swoim charakterystycznym stylem i umiejętnością łączenia tradycji z awangardą. Od renomowanych marek po wschodzących projektantów, Hiszpania stała się kreatywnym epicentrum, które wpływa na światowe trendy. W tym artykule przedstawiamy bogatą historię, różnorodność i wpływ hiszpańskiej mody, podkreślając przy tym jej innowacyjne pomysły, które stale napędzają tę branżę. Jeżeli fascynujesz się światem mody, ten artykuł zdecydowanie przypadnie Ci do gustu i pozwoli Ci poznać hiszpański styl.

Styl Hiszpański- na czym polega? Krótka historia

Początek mody sięga wczesnych cywilizacji, które nosiły skóry zwierzęce ze względu na panujący klimat; w średniowieczu zaczęto używać peleryn, tog i innych rodzajów tunik, a także akcesoriów bardzo charakterystycznych dla tamtych czasów. Historia hiszpańskiej mody pozostawiła nam ubrania takie jak verdugo (spódnica uzbrojona w obręcze z końca XV wieku) oraz mantyla ( tradycyjna hiszpańska koronka, która noszona była na głowie i ramionach, w porównaniu do peleryny nie zakrywała ona całego ciała kobiety). Nadal można ją zobaczyć na przykład podczas Wielkanocy. Ze względu na muzułmańskie dziedzictwo, użycie skóry i jedwabiu było bardzo wyraźne. W XVIII w, dzięki Karolowi V i Filipowi II, pojawiły się suknie z ogonami i hiszpańska moda flamenco. W XX wieku moda ta, zaczęła wywierać ogromny wpływ w tej branży na całym świecie, z wielkimi międzynarodowymi przedstawicielami, takimi jak projektanci Mariano Fortuny, Cristóbal Balenciaga, Asunción Bastida, Adolfo Domínguez, a także Agatha Ruíz de la Prada. Porozmawiamy o nich później. Moda w pierwszej połowie XX wieku została dotknięta przez różne kryzysy, które miały miejsce, w głównej mierze podczas II wojny światowej. Ludzie z klasy wyższej, zazwyczaj ubrani byli w żakiet i spódnicę poniżej kolan, w przypadku kobiet były to buty balowe, kapelusze i rękawiczki. W latach 60. wśród młodych Hiszpanów pojawiły się bikini i moda hipisowska. Hiszpański styl w latach 90 ustąpił miejsca minimalizmowi w modzie. Proste fasony to aktualne elementy mody męskiej i damskiej. Dżinsy, podstawowe T-shirty, gładkie lub z dużymi ilustracjami, koszule w kratę, dresy, motyw tie-dye, stały się niezbędnikami w każdej szafie. W stylu hiszpańskim dominują aktualnie wyraziste kolory, takie jak czerwień, a także intensywne brązy, fiolety i elegancka czerń. Hiszpańska moda wykorzystuje także motywy kwiatowe, które zwykle znajdują się na czarnym tle.

Moda Hiszpańska- czym się charakteryzuje?

Dla ludzi mieszkających w Hiszpanii bardzo ważne jest to, aby odkryć swój własny, indywidualny styl, z którym mogliby się utożsamiać. Poszukiwanie i chęć odkrycia własnego "ja" widoczne jest już wśród najmłodszych. Jednym z najbardziej popularnych domów odzieżowych, który zdecydowanie triumfuje w Hiszpanii, jest ZARA. To właśnie w niej znajdziemy ubrania oparte na aktualnych trendach. Poniżej przedstawiamy charakterystykę typowego hiszpańskiego stylu. Po pierwsze- kolor, to on jest najważniejszą cechą charakterystyczną, którą należy wziąć pod uwagę. Hiszpanie uwielbiają wyrażać emocje za pomocą kolorów. Kolejną sprawą jest wspomniane już powyżej poszukiwanie tożsamości, które jest równie istotne. Teoria ta, pochodzi ze starożytności, w której ludzie usilnie szukali przynależności do różnych kultur, współcześnie, próbujemy znaleźć sobie miejsce w społeczeństwie. Moda stała się kulturowym wyrazem gustów, stylów życia lub tożsamości osobistej, innymi słowy, celem kulturowym zdolnym do ekspansji za pomocą mediów społecznościowych, które poprzez reklamę i marketing, segmentują rynek i docierają do mas w spersonalizowany sposób. W hiszpańskich stylizacjach widać silne wpływy arabskie, które wprowadziły hafty, biżuterię, perfumy i szarfy (używane w tamtych czasach). Jeśli mówimy o typowym stroju hiszpańskim, musimy podkreślić, że nie ma stroju, który reprezentowałby cały kraj, jednak każdy region Hiszpanii ma swój własny. Na przykład, w Andaluzji jest to strój flamenco, w Walencji strój Fallera, w Madrycie strój chulapa/o, montañés z Kantabrii i payés z Balearów. Akcesoriami tradycyjnego hiszpańskiego stylu są mantylka (koronkowy welon), peineta (duży ozdobny grzebień, który przytrzymuje mantylę na włosach) i kamizelka (należąca do tradycyjnej mody męskiej). Hiszpański styl prezentuje więc mocne przywiązanie do kolorów, a także sentyment i zamiłowanie do tradycyjnych strojów. Wśród wzorów na ubraniach w hiszpańskim stylu dominują również motywy roślinne i kwiatowe.

Jaki styl ubierania mają studenci w Hiszpanii?

Współczesny hiszpański styl ubierania młodych studentów w Hiszpanii jest zazwyczaj sportowy i wygodny. W hiszpańskiej garderobie nie może zabraknąć ubrań, takich jak T-shirt i dżinsy. Na uniwersytecie nie obowiązuje dress code, tak jak w innych krajach, więc nie zobaczysz nikogo w garniturze czy krawacie, tylko w zwykłych ubraniach. Taki styl mody zdecydowanie odpowiada większości osób. Instytuty i szkoły, jeśli są prywatne, noszą mundurki, a jeśli są publiczne, zwykle noszą wygodne ubrania. W pracy często ludzie ubierają się wygodnie i nie formalnie, chyba że zajmują wysokie stanowiska w firmie lub jeśli firma wymaga określonego stylu ubioru. Będzie to także zależeć od wykonywanej pracy i firmy, do której należysz, ponieważ niektóre wymagają firmowych mundurków. Moda hiszpańska kojarzy nam się ze swobodą i pozytywną energią, nic więc dziwnego, że jest to najczęściej wybierany styl wśród młodych osób.

Jak się ubrać na wesele w Hiszpanii?

Przed wzięciem udziału w hiszpańskim weselu należy wziąć pod uwagę fakt, iż Hiszpanie przypisują kolorom pewne stereotypy. Więc, jeśli jesteś kobietą, nie powinnaś zakładać czarnej sukienki, ponieważ symbolizuje ona śmierć. Z kolei jeśli jesteś mężczyzną, powinieneś unikać bieli ( ma kolor sukni ślubnej). Należy również wziąć pod uwagę, czy ślub odbywa się w ciągu dnia czy w nocy, jest to istotne ze względu na fakt, iż kobiety zgodnie z porą dnia lubią zmieniać ubiór. Hiszpańska moda damska charakteryzuje się krótkimi sukienkami z pamelami, jeśli ślub odbywa się w ciągu dnia i długimi sukienkami z minimalistycznym nakryciem głowy, jeśli ślub odbywa się w nocy. Kroje hiszpańskich sukienek wieczorowych są bardzo kobiece jednak wszystko zależy od tego, co dana osoba chce nosić i jaki ma styl. Istotny jest także wybór odpowiedniego obuwia, które dana osoba wybierze, mogą to być buty na obcasie, lub na płaskiej podeszwie. W hiszpańskiej modzie męskiej królują za to marynarki, do których mężczyźni dobierają pasujące krawaty lub muszki, starsi członkowie rodziny częściej za to wybierają mankiety. Akcesoriami popularnymi wśród starszych są spinki do mankietów, są to nieodzowne elementy mody męskiej. Młodsi znowu wybierają bardziej swobodny styl, ale z zachowaniem elegancji. Jeśli chodzi o ubiór Pana młodego zazwyczaj nosi on elegancką marynarkę oraz typowe hiszpańskie buty (zwanymi butami żeglarskimi) lub mokasynami. Obowiązkowym elementem jest również krawat lub muszka. Hiszpańska moda damska w czasie wesela charakteryzuje się ubraniem przez Pannę młodą pięknej białej sukni (z ogonem lub bez) z wysokimi obcasami, bukietem kwiatów i welonem. Klasyczna hiszpańska sukienka powinna podkreślać delikatną urodę Panny Młodej.

Hiszpańskie domy mody

W Hiszpanii istnieje wiele sieci odzieżowych, które są znane na całym świecie i obecne w większości krajów świata, abyś mógł wprowadzić do swojej garderoby styl hiszpański i bliżej go poznać przybliżymy Ci tutaj niektóre z nich:
 • ZARA: Jeśli mówimy o hiszpańskiej modzie, obowiązkowo musimy wspomnieć o Zarze, sieci sklepów stworzonej przez Amancio Ortegę, która ma ponad 7000 sklepów na całym świecie. Ich projekty oparte są na aktualnych trendach i praktycznie co tydzień można znaleźć nowe ubrania dla kobiet, mężczyzn i dzieci.
 • Massimo Duti: Otworzył swój pierwszy sklep w 1985 roku w Barcelonie i sprzedawał tylko odzież męską, chociaż obecnie sprzedaje również odzież i akcesoria dla kobiet. Ich ubrania mają elegancki i klasyczny styl, a także bardzo dobrą jakość.
 • Pull & Bear: Jest to jedna z najbardziej znanych marek odzieżowych wśród młodych ludzi, obecna w ponad 75 krajach. Jej styl opiera się na ubieraniu w swobodny sposób, mając na uwadze aktualne trendy. Ponadto często nawiązuje specjalne współprace, na przykład z niektórymi serialami Netflixa, grupami muzycznymi czy nawet nawiązują do japońskiego anime...
 • Bimba i Lola: Jest to jedna z najszybciej rozwijających się hiszpańskich marek odzieży i akcesoriów, która otworzyła ponad 200 sklepów na całym świecie od momentu powstania w 2006 roku. Jej sprzedaż koncentruje się głównie na torebkach, akcesoriach i butach dla kobiet, a także na odzieży bardziej luksusowej, ale z nowoczesnymi akcentami.
 • Adolfo Dominguez: Jest to jedna z najbardziej znanych marek w Hiszpanii, ze względu na swój wiek i fakt, że zorganizowała kilka pokazów mody na wybiegach podczas Madryckiego Tygodnia Mody, a także w innych miastach na całym świecie.

Hiszpańscy projektanci mody

Jeśli chcemy porozmawiać o hiszpańskich projektantach mody, musimy przejść do haute couture - Są to jedne ze znaków rozpoznawczych hiszpańskiego stylu. To nazwa nadana ręcznie robionym ubraniom przez słynnych projektantów (których wymienimy poniżej) Krawiectwo to, charakteryzuje się wysoką jakością materiałów i wykończeń, które są szyte ręcznie. Porozmawiajmy teraz o głównych projektantach mody, którzy byli w Hiszpanii na przestrzeni czasu.
 • Balenciaga: Stworzony przez projektanta Cristóbala Balenciagę w 1917 roku, Balenciaga jest jednym z najbardziej znanych luksusowych domów mody na świecie. Dziś jest znany ze swojej innowacyjności i wyrafinowania w świecie mody, z awangardowych i odważnych kreacji, które przeczą konwencjonalnym granicom. Balenciaga nadal odciska swoje piętno na branży modowej dzięki swojej wyjątkowej i odważnej wizji. Ten charakterny styl powinien stanowić element hiszpańskiej szafy, każdego miłośnika innowacji.
 • Palomo Spain: Ten młody projektant z Kordoby jest jednym z najbardziej wpływowych ludzi na obecnej scenie międzynarodowej a zawdzięcza to swojej odwadze i kreatywności. Palomo Spain zdołał na nowo zdefiniować granice mody, łącząc gatunki i style, kwestionując przy tym konwencje. Każdy element jego kolekcji wyraża unikalny styl i elegancję. Pozostawił niezatarty ślad na branży modowej, stając się punktem odniesienia dla tych, którzy szukają innowacji i wyrafinowania.
 • Victorio i Lucchino: To andaluzyjska marka stworzona przez dwóch projektantów, która pozostawiła niezatarty ślad w świecie mody. Jej romantyczny i kobiecy styl podbił serca zarówno w Hiszpanii, jak i za granicą. Dzięki skrupulatnej dbałości o szczegóły i rzemiosło, każdy projekt Victorio & Lucchino jest dziełem sztuki samym w sobie. Ich dziedzictwo trwa jako synonim ponadczasowej elegancji i wyrafinowania.
 • Paco Rabanne: Dzięki swojemu futurystycznemu i rewolucyjnemu podejściu odcisnął niezatarte piętno na branży. Jego innowacyjne i awangardowe kreacje łączą w sobie niezwykłe materiały i odważne techniki. Dziedzictwo Paco Rabanne wykracza poza dekady, inspirując pokolenia projektantów swoim unikalnym, awangardowym stylem. Jego kreacje nadal olśniewają i rzucają wyzwanie granicom współczesnej mody.
 • Ágatha Ruiz de la Prada: Jest hiszpańską projektantką znaną ze swojego kolorowego i zabawnego stylu. Jej kreacje są pełne energii i radości, z projektami charakteryzującymi się odważnymi kształtami i ekstrawaganckimi nadrukami, a także intensywnymi kolorami. Jej ubrania i akcesoria stały się symbolem optymizmu i zabawy w świecie mody. Agatha udowadnia, że moda może być zabawna i wyrazista.
 • Loewe: To kultowa hiszpańska marka luksusowa, znana z wyjątkowego kunsztu i ponadczasowej elegancji. Założona w 1846 roku, utrzymała swój status synonimu jakości i wyrafinowania. Jej kultowe skórzane torebki i akcesoria są pożądane na całym świecie. Loewe nadal urzeka wyjątkowym połączeniem tradycji i awangardy, pozostając punktem odniesienia w branży mody high-end.

Podsumowanie

Hiszpańska moda damska i męska odcisnęła piętno na międzynarodowej scenie dzięki swojemu charakterystycznemu stylowi i fuzji tradycji i awangardy. Od średniowiecza do XX wieku hiszpańska moda zmieniała się i ewoluowała pod wpływem różnych kultur. Hiszpański styl charakteryzuje się poszukiwaniem tożsamości i wykorzystaniem koloru jako wyrazu emocjonalnego. Każdy region ma swój własny typowy strój. Jeśli chodzi o specjalne okazje, w tym wesela w Hiszpanii, ważne jest to aby odpowiednio się ubrać i unikać kolorów, które źle się tam kojarzą ( kolor czarny i biały są zarezerwowane odpowiednio tylko dla Panny młodej i Pana młodego). W modzie hiszpańskiej wyróżniają się marki takie jak Zara i projektanci tacy jak Balenciaga i Ágatha Ruiz de la Prada. Styl hiszpański w środowisku akademickim i w pracy charakteryzuje się wygodą i swobodą w wyborze ubrań, a dress code różni się w zależności od charakteru zajmowanego stanowiska lub samej firmy. Intensywne kolory, odważne kombinacje materiałów sprawiają, że hiszpański styl mody jest zdecydowanie czymś wyjątkowym i wartym do odkrycia. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci rozwiać wątpliwości na temat tego, jak nosić styl hiszpański.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel