Kordoba- miasto trzech kultur

2023-06-27
Kordoba- miasto trzech kultur
Jeśli planujesz odwiedzić Kordobę, położoną w południowej części Półwyspu Iberyjskiego, ten artykuł jest dla Ciebie. Opowiemy Ci o historii tego miejsca, najważniejszych zabytkach Kordoby i tradycyjnym jedzeniu. Przybliżymy Ci także lokalizacje, w których warto się zatrzymać, odwiedzając miasto trzech kultur.

Dlaczego Kordoba jest nazywana miastem trzech kultur?

Kordoba to miejsce, znane jako połączenie trzech wielkich kultur: Rzymskiej, Muzułmańskiej i Żydowskiej. Wpływ tych kultur i religii, tworzy wspaniałe dziedzictwo dla całej historii miasta. Jest ono szczególnie widoczne na starym mieście Kordoby.

Kultura rzymska: W czasach rzymskich Kordoba była ważnym miejscem o nazwie Corduba. Rzymianie odcisnęli swoje piętno na mieście poprzez budowę zabytków, takich jak Rzymski Most i Świątynia Rzymska. Będąc w Kordobie, warto zobaczyć te miejsca, ale o nich piszemy w dalszej częsci artykułu.

Kultura muzułmańska: W okresie muzułmańskim Kordoba stała się jednym z głównych ośrodków kulturalnych i politycznych Al-Andalus. Największym symbolem tego okresu jest Meczet-Katedra w Kordobie, arcydzieło islamu.

Kultura żydowska: Po przybyciu do Kordoby Żydzi osiedlili się w mieście wraz z Rzymianami. Pozostawili nam swoją spuściznę kulturową i naukową oraz bogate dziedzictwo, czego przykładem jest dawna dzielnica żydowska z Synagogą.

Te trzy kultury współistniały w Kordobie przez wieki, wpływając na siebie nawzajem i pozostawiając w spadku imponujące dziedzictwo kulturowe i architektoniczne. Miasto trzech kultur jest wyrazem uznania tej różnorodności, która jest zachowana do dziś.

Jak poruszać się po Kordobie?

Kordoba jest małą miejscowością, dlatego jedynym środkiem transportu publicznego jest autobus. Są one ekologiczne i są obsługiwane przez firmę transportową Aucorsa. W dużych metropoliach, takich jak Madryt czy Barcelona, używa się metra. Podróżując autobusem, możesz kupić bilet bezpośrednio u kierowcy. Drugą opcją jest karta, którą trzeba skasować zaraz przy wejściu. Lokalne autobusy są niewielkie i mają tylko jedno wejście, więc różnią się od miejskich autobusów w Krakowie.

Karty muszą być wcześniej doładowane pieniędzmi i są sposobem na tańszą podróż. Można je nabyć w różnych punktach. Istnieje kilka rodzajów takich kart. Miesięczny bilet kosztuje 28 euro. Jest też rozróżnienie na bilety normalne i studenckie. Naturalnie, studenckie będą tańszą opcją. Istnieją też bilety 24-godzinne i 72-godzinne. Umożliwiają korzystanie z autobusu dowolną liczbę razy w ciągu tych godzin. Średni czas oczekiwania na autobus wynosi zwykle 10 minut, chociaż zdarzają się autobusy kursujące co godzinę. Zwykle jeżdżą po mieście od 6:00 do 00:00. Możesz także skorzystać z taksówki, ale są one bardzo drogie w porównaniu do autobusu. Co więcej, aplikacje takie jak Uber, Cabify czy Bolt nie są dostępne.

Gdzie spać w Kordobie?

W Kordobie istnieje wiele różnych opcji zakwaterowania, na które możemy się zdecydować podczas wizyty. Od hoteli, hoteli butikowych po hostele i apartamenty turystyczne.

Hotele butikowe: Pokoje w takich hotelach na starówce Kordoby zaczynają się od około 80 do 150 euro za noc. W zależności od sezonu te ceny mogą się zmieniać.

Hostele: Jest to zazwyczaj tańsza opcja. Ceny mogą wahać się od 50 do 100 euro za noc, w zależności od lokalizacji i oferowanych udogodnień.

Apartamenty turystyczne w historycznym centrum: Wynajęcie apartamentu turystycznego może być wygodną opcją na dłuższe pobyty lub dla tych, którzy wolą mieć własną przestrzeń. Średnie ceny mogą wahać się od 60 do 120 euro za noc, w zależności od wielkości, lokalizacji i wyposażenia apartamentu.

Hotele: W Kordobie znajduje się wiele hoteli sieciowych, które są zlokalizowane w bardzo dobrych miejscach. Średnie ceny wahają się od 60 do 100 euro za noc.

Ogólnie rzecz biorąc, zalecamy szukać zakwaterowania w centrum, ponieważ jest to miejsce, w którym znajdują się wszystkie zabytki i ważne punkty warte odwiedzenia. Można również szukać zakwaterowania w okolicy Torre de la Calahorra, ponieważ jest to również bardzo blisko głównych obszarów Kordoby i można tam znaleźć nocleg jeszcze taniej.

Co warto zjeść w Kordobie?

Kordoba cieszy się spektakularną gastronomią, oferując różnorodne dania, których zdecydowanie warto spróbować. Przede wszystkim zwróć uwagę na:
  • salmorejo (krem z pomidorów, chleba, wody i soli, do którego dodaje się jajko na twardo, szynkę i oliwę);
  • flamenquin (bułka mięsna nadziewana różnymi składnikami, panierowana i smażona);
  • rabo de toro (tradycyjny gulasz z ogona byka gotowany godzinami, aż mięso stanie się miękkie i soczyste);
  • gazpacho (zupa-krem podawana na zimo, jej podstawowym składnikiem są świeże i dojrzałe pomiodry, można przygotować do niej różne dodatki, np. smażone bakłażany z miodem).

A dla tych, którzy lubią słodycze, koniecznie polecamy spróbować alfajores i pestiños. Oczywiście nie można też przegapić słynnego wina Montilla-Moriles, wzmocnionego i słodkiego trunku, który doskonale uzupełnia każdy posiłek.

Ciekawe miejsca w Kordobie- co warto zobaczyć?

Kordoba ma aż cztery miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednym z nich jest samo miasto. Zastanawia Cię, jakie są najważniejsze zabytki miasta i atrakcje turystyczne w tym miejscu? Świetnie się składa, ponieważ przedstawimy Ci te, których nie możesz ominąć podczas zwiedzania Kordoby.

Wielki Meczet

Jest to jeden z najistotniejszych zabytków miasta i Hiszpanii. To religijny budynek, który łączy w sobie kilka kultur i stylów. Jednocześnie jest to największy meczet na Zachodzie. Można tam zobaczyć imponujący dziedziniec Drzew Pomarańczowych i liczne fontanny. Meczet należy do największych atrakcji Kordoby, dlatego warto uwzględnić go w swojej podróży. To miejsce również jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa.

Alcazar de los Reyes Cristianos

Znany również jako Zamek Królów Chrześcijańskich. Jest to budynek wojskowy w Kordobie, położony nad brzegiem rzeki Gwadalkiwir. Po podboju Granady była to siedziba hiszpańskiego sądu inkwizycyjnego, aż do momentu przeniesienia do Kortezów w Kadyksie. Budynek ma stonowany, ale niezwykły charakter zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Cały teren wzbogacają wspaniałe ogrody i dziedzińce, które nawiązują do stylu mudejar.

Judería de Córdoba- dzielnica Żydowska

Stara dzielnica ma typowy islamski układ z dwiema centralnymi ulicami i labiryntem wąskich uliczek. Dzielnicę otacza mur, którego zadaniem była ochrona przed gniewem chrześcijan. Miejsce znajduje się na północny zachód od Wielkiego Meczetu w Kordobie. Również jest obiektem światowego dziedzictwa, które posiada miasto. Oto kilka interesujących miejsc do odwiedzenia, jeśli zdecydujesz się odwiedzić tę żydowską dzielnicę: Synagoga, Kaplica San Bartolomé, Puerta de Almodóvar, Casa Andalusí i Muzeum Alchemii.

Most rzymski

To również jedna z największych atrakcji Kordoby. Od 1931 r. Most, wraz z Bramą i Wieżą Calahorra, został uznany za zabytek kultury. Jest również częścią historycznego centrum Kordoby, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1994 roku. Znany również jako Stary Most, ponieważ był to jedyny most w historii miasta przez dwadzieścia wieków. Znajduje się nad rzeką Gwadalkiwir, która przepływa przez Kordobę i łączy się z dzielnicą Campo de la Verdad.

Wieża Calahorra

Na terenie Kordoby znajduje się islamska forteca, która służyła jako wejście i ochrona rzymskiego mostu. Mieści się w niej siedziba Żywego Muzeum Al-Andalus, które pokazuje współistnienie trzech wielkich religii. Na początku XX wieku wieża została uznana za zabytek historyczno-artystyczny.

Brama mostowa- łuk triumfalny

Brama mostu, zwana również łukiem triumfalnym, jest jedną z trzech bram, które pozostały w mieście. Charakteryzuje ją renesansowy styl, stworzony dla upamiętnienia obchodów Kortezów przez monarchę Filipa II. Obecna brama znajduje się w enklawie, w której kiedyś znajdowały się również bramy rzymskie, łączące miasto z Mostem i Via Augusta, a także bramy muzułmańskie.

Zabytki koło Kordoby, które warto zobaczyć

W prowincji Kordoba warto odwiedzić też pobliskie miejsca. Każda z nich ma szczególne cechy i swój indywidualny urok. To świetna opcja dla osób, które nie chcą wyjeżdzać daleko od miasta, a jednocześnie chcą zwiedzić piękne zabytki koło Kordoby i poznać kulturę lokalnych wiosek.

Rute

W odległości 94 km od stolicy znajduje się południowo-wschodnia część górzystego rdzenia zwanego Sierra de Rute i Horconera (najbardziej stromych i najwyższych gór w prowincji). Stamtąd pochodzi największy producent słodyczy bożonarodzeniowych w prowincji. Także jeśli myślisz o odwiedzinach w okresie bożonarodzeniowym, nie możesz przegapić wspaniałej szopki betlejemskiej, wykonanej w całości z czekolady i cukru. Gmina Rute otoczona jest drzewami oliwnymi. Co za tym idzie, produkuje również wysokiej jakości oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia.

Almodovar del Rio

To gmina w prowincji Kordoba, gdzie na wysokości 121 m n.p.m. można znaleźć typowe produkty wykonane ze skóry. Jeśli chodzi o interesujące miejsca, nie można pominąć Castillo de Almodóvar (andaluzyjskiej fortecy położonej na górze Redondo), portu rzecznego lub różnych kościołów.

Zuheros

Znajduje się 76 kilometrów od Kordoby. Większość domów jest w białym kolorze. Znajduje się w paśmie górskim Subbetica. Kilka interesujących miejsc to jaskinia nietoperzy, muzeum archeologiczne, kościół Los Remedios czy Iberfauna. Zuheros słynie głównie los reyes cristianos ze swoich serów. Co roku, od 22 do 25 września, odbywają się tu krajowe i międzynarodowe targi serów. Ma tam miejsce wystawa i degustacja szerokiej gamy serów rzemieślniczych.

Iznájar

Dla miejscowości charakterystyczny jest zamek Hisn-Ashar i parafia Santiago Apostoła, położona w Subbetica Cordobesa, nad brzegiem rzeki Genil. Jego gospodarka opiera się na przemyśle, rolnictwie, hodowli, handlu i turystyce. Można tam podziwiać wspaniałe widoki na jezioro lub spacerować po placach pełnych kwiatów, takich jak dziedzińce Cordobesa. Można również odwiedzić kilka miejsc archeologicznych, kościoły, kaplice i wieże, ale przede wszystkim warto odwiedzić zamek Hisn-Ashar (w stylu arabskim z VIII wieku), uznany za zabytek kultury.

Medina Azahara

Znajduje się 8 km od Kordoby i jest ruiną arabskiego kompleksu pałacowego, które Abderraman III, nakazał zbudować. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii tego miejsca, zachęcamy do jego odwiedzenia. Składa się z 3 tarasów, wykorzystując nierówności terenu. Reszta miasta ma prostokątny kształt, odrzucając chaotyczną formę muzułmańskich miast.

Podsumowanie

Kordoba to miasto, w którym spotkały się trzy bardzo różne narody, takie jak Żydzi, Rzymianie i Muzułmanie. Przez to współistnieją tam trzy kultury i religie, które pozostawiły po sobie wspaniałe dziedzictwo. Wybierając zakwaterowanie, możesz decydować między różnymi opcjami, dostosowanymi do Twoich potrzeb i oczekiwań. Oczywiście nie można wyjechać bez spróbowania wspaniałej i tradycyjnej kuchni tego miasta. Podczas wizyty nie zapomnij odwiedzić historycznego centrum miasta, gdzie znajdziesz Meczet, Most Rzymski, Dzielnicę Żydowską i wiele innych zabytków, które z pewnością Cię zachwycą. Ponadto poza miastem możesz również odwiedzić bardzo interesujące miejsca i pobliskie wioski. Więc jeśli szukasz miejsca w Hiszpanii wartego odwiedzenia, Kordoba Cię nie zawiedzie.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixel