Jak Prać Buty w Pralce?

2023-05-10
Jak Prać Buty w Pralce?
Brudne buty mogą być prawdziwym utrapieniem w naszym codziennym życiu. Potrafią skutecznie zepsuć nasz wygląd co, może spowodować, że będziemy czuć się niekomfortowo. Nie wszystkie buty można jednak prać mechanicznie. Na szczęście istnieje wiele różnych sposobów na ich czyszczenie, o czym przekonacie się, czytając nasz artykuł, jak prać buty w pralce.

Jak prać buty w pralce?- najważniejsze informacje

Na wstępie warto wspomnieć, że nie wszystkie buty nadają się do prania. Do takich zaliczamy w szczególności buty skórzane. Niewiedza może przyczynić się do uszkodzenia, a nawet zniszczenia ich, a tego byśmy nie chcieli. Dlatego, zanim włożysz buty do pralki, zwróć uwagę na informacje zawarte na metce. Jeżeli nie ma na niej żadnej wskazówki, koniecznie skontaktuj się z producentem. W dalszej części artykułu opiszemy, jakie z nich nadają się do prania mechanicznego, a jakie tylko i wyłącznie należy czyścić ręcznie. Podpowiemy Ci także w jaki sposób najlepiej zadbać o obuwie skórzane.

Jakie buty można prać w pralce?

Aby mieć pewność, że nasze obuwie nadaje się do prania, należy zwrócić uwagę na instrukcję zawartą na metce. Jest to bardzo istotne, gdyż producent nie poniesie odpowiedzialności za to, że Twoje buty ulegną rozklejeniu w trakcie prania, a nie były do tego dostosowane. Jeśli odpowiednio nie zapoznasz się z instrukcją, może poskutkować to tym, że będą nadawać się tylko i wyłącznie do kosza. Gdy producent pozwala prać buty w pralce i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, nastaw odpowiedni program prania i dostosuj do niego wybraną temperaturę. Do butów, które można prać mechanicznie zaliczamy: trampki, tenisówki i buty sportowe. Czyli przede wszystkim buty wykonane z siatki, dzianin czy tkanin, zwłaszcza syntetycznych, gdyż one są najmniej ryzykowne. Najlepiej takie, które nie są klejone, tylko szyte, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury mogą ulec rozklejeniu. Zdajesz sobie sprawę, że niewłaściwe pranie butów może uszkodzić bęben pralki? Aby temu zapobiec, włóż do pralki ręcznik, który spowoduje mniejsze obijanie się obuwia.

Pranie butów- jaki ustawić program?

Obecnie na rynku mamy nowoczesne pralki, które mają specjalny program prania obuwia. Taka funkcja gwarantuje pewność bezpiecznego i delikatnego mycia, bez obawy przykrej niespodzianki. Zastanawiasz się jak należy prać buty? Oto mała instrukcja:

  • Pamiętaj, żeby nie wrzucać do pralki butów obklejonych brudem. Zanim wrzucisz je do bębna, warto wcześniej wyczyścić buty sportowe ręcznie przecierając je gąbką lub ścierką z większego zanieczyszczenia, lub otrzepać z nadmiaru piasku czy błota.
  • Następnie wyjmij z nich wkładki i sznurówki, po czym włóż je do specjalnego woreczka (takiego jak do bielizny), by jeszcze bardziej zabezpieczyć ich materiał. Jeśli chcesz uniknąć kolorowych zacieków, nie wrzucaj do pralki wielobarwnych butów, a wypierz je ręcznie.
  • Po tym wrzuć buty do pralki i wybierz odpowiedni program prania butów. Jeżeli Twoja pralka nie ma takiej funkcji, pojawia się pytanie, w jakiej temperaturze prać buty sportowe? Zaleca się, że najbardziej odpowiednia temperatura to 30 stopni. Zastanawiasz się jak długo prać buty? Czas prania z reguły ustawia się automatycznie po wyborze odpowiedniego programu. Wybieraj krótki program prania na niskich obrotach i bez wirowania, przez co maksymalnie zabezpieczysz je przed ewentualnym uszkodzeniem.
  • Oczywiście do dozownika na detergenty wsypujemy proszek. W zależności od koloru pranych butów- wybierz proszek do prania białych lub kolorowych tkanin.

Najczęściej w środku butów znajduje się metka dotycząca najważniejszych informacji związanych z pielęgnacją naszej ulubionej pary obuwia. Koniecznie przed praniem zwróć na to uwagę.

Pranie butów sportowych

Ulubiony rodzaj butów, które najczęściej użytkujemy, a co za tym idzie ulegają częstym zabrudzeniom to sportowe buty. Chodzimy w nich do szkoły, na spacery, uprawiamy w nich sport, co naturalnie wpływa na ich wygląd zewnętrzny. Jak wspomnieliśmy wyżej- większość butów sportowych można prać i jest to najłatwiejszy sposób na ich wyczyszczenie. Należy jednak pamiętać, że pranie w dobrej pralce tanich butów nie jest dobrym pomysłem, gdyż ich materiał jest dość wątpliwy i mogą nadawać się tylko do kosza.

Jak należy prać białe buty?

Białe buty stanowią uniwersalny element stylizacji, gdyż pasują w zasadzie do wszystkiego. Mogą jednak okazać się zmorą, jeśli chodzi o utrzymanie ich w czystości i nieskazitelnej bieli. Dość szybko się brudzą, dlatego wyczyszczenie butów w kolorze białym w tym wypadku wymaga trochę trudu, aby przywrócić im pożądany kolor. Większość osób nastawia program i włącza funkcję prania butów. Jest to bez wątpienia najłatwiejszy sposób, jednak nie należy przesadzić z częstotliwością, gdyż mogą ulec rozklejeniu. Warto pamiętać, aby przed praniem oczyścić buty ręcznie i dostosować się do naszych wskazówek podanych w poprzednim akapicie. Magicznym składnikiem przywracającym białym butom śnieżną biel jest dodanie do białego proszku do prania kilku łyżek sody oczyszczonej.

Istnieją również inne, domowe sposoby dotyczące prania butów w kolorze białym, a mianowicie pranie ręczne. Wystarczy wsypać parę łyżek sody i wymieszać ją z niewielką ilością wody, a następnie przy pomocy niewielkiej szczotki starannie wyczyścić materiał. Ta metoda w skuteczny sposób pomoże Ci w szczególności w wypraniu sportowych butów. Aby jeszcze bardziej wzmocnić efekt i przywrócić biel, można taki preparat pozostawić na kilka minut, a następnie spłukać wodą. Ten sposób jest bardzo prosty, a jednocześnie efektowny, dzięki czemu już wiesz, jak prać i nie zniszczyć butów, które tak bardzo lubisz.

Jak wysuszyć buty po praniu?

Po ukończeniu czasu prania obuwia pojawia się problem, w jaki bezpieczny sposób je wysuszyć. Gdy wyciągniemy z pralki nasze czyste buty, należy je odpowiednio przygotować do tego procesu. Zaleca się, aby rozszerzyć cholewkę i umieścić je w odpowiednim miejscu. Ważne jest, aby nie stawiać ich za blisko gorącego kaloryfera lub na słońcu. Obuwie sportowe, jak i inne wyprane mechanicznie najlepiej schnie w temperaturze pokojowej lub przewiewnym i zacienionym miejscu. Pozwoli to naturalnie i w swoim tempie wyschnąć im, bez obawy odbarwienia czy rozklejenia. W czasie prania buty poddawane są obciążeniu mechanicznemu i wysokim temperaturom, dlatego zagwarantujmy im bezpieczne i nieszkodliwe suszenie.

Jakich butów nie można prać w pralce?

Producenci obuwia odradzają prania skórzanych butów. Tyczy się to skóry normalnej i licowej. W trakcie prania ten rodzaj obuwia może popękać, napęcznieć, czy nawet się rozkleić, przez co nie będziemy mogli ponownie ich używać. Tak więc buty skórzane, takie jak brogsy czy monki powinno się czyścić tylko i wyłącznie ręcznie.

Kolejnym rodzajem butów, których nie należy prać w pralce są buty z membraną, np. wodoodporną. Taki rodzaj obuwia czyścimy specjalistycznymi środkami, które można kupić w górskim sklepie. Bardzo dużą popularnością cieszą się buty zamszowe, których pielęgnacja wymaga również użycia konkretnych preparatów. Z butami wykonanymi z zamszu należy również obchodzić się ostrożnie, aby nie zniszczyć delikatnego materiału, który jest bardzo podatny na uszkodzenia. Pamiętaj, żeby w trakcie prania ręcznego nie zmoczyć ich za bardzo, a po skończonej czynności odstawić je do wysuszenia w odpowiednim miejscu. Na koniec bezwzględnie trzeba pamiętać, żeby nie wkładać do pralki butów, które są bardzo zabrudzone. Postarajmy się je najpierw oczyścić ręcznie, żeby nie zabrudzić bębna pralki i nie zepsuć jej. Zwróćmy uwagę, żeby też prać w pralce buty jednokolorowe, dzięki czemu unikniesz niepożądanych przebarwień.

Pielęgnacja butów skórzanych

Buty skórzane są niezwykle popularne, jednak by służyły nam przez lata, trzeba odpowiednio o nie zadbać. Pamiętaj, by w zależności od rodzaju skóry, adekwatnie dobierać preparaty do pielęgnacji. Jednak zanim po nie sięgniesz, pierwszym podstawowym krokiem jest dokładne wyczyszczenie butów z wszelkiego brudu. Najlepiej zrobić to nawilżoną ściereczką lub szczotką, zanim zanieczyszczenia zaschną. Pozostaw obuwie do wysuszenia z dala od źródła ciepła, by zapobiec powstaniu pęknięć na skórze. Dopiero teraz możesz przejść do użycia preparatów. Nakładając wszelkie pasty nabłyszczające do butów, pamiętaj by odpowiednio dobrać je kolorem do materiału lub skorzystaj z bezpiecznej opcji transparentnej. Zaleca się także regularnie impregnować buty, czyli nanosić na nie dodatkową warstwę izolującą, stosownymi do tego preparatami, takimi jak pasty czy spreje. Dzięki temu ochronisz je przed czynnikami zewnętrznymi oraz przemoczeniem, zapewniając ich dłuższą żywotność.

Zmorą dla posiadaczy butów skórzanych jest usuwanie plam z soli, którą zimą posypywane są drogi. Na rynku dostępne są specjalnie do tego stworzone preparaty odsalające. Jednak jeśli akurat nie masz ich pod ręką lub bardziej ufasz domowym sposobom, to mamy coś dla Ciebie. By skutecznie usunąć zanieczyszczenia z butów, przemyj je delikatnie ściereczką nasączoną odrobiną wody z octem lub wody z mydłem. Dzięki temu pozbędziesz się przebarwień. Pamiętaj, że przy pielęgnacji obuwia skórzanego, najważniejsza jest regularność.

Ręczne czyszczenie butów- jak to zrobić?

Zastanawiasz się jak wyczyścić buty, skoro nie możesz wyprać ich w pralce automatycznej? Wśród sposobów skutecznego prania butów nie należy zapominać o tym, że można je czyścić ręcznie. Jest to niewątpliwie sposób, który wymaga od nas chwili czasu i energii. Mamy obecnie wiele domowych metod, które pozwalają wyczyścić nasze buty, równie efektywnie jak w czasie prania mechanicznego. Należy chwilę wcześniej wyjąć z nich wkładki i sznurówki, a następnie je lekko namoczyć. Oprócz wspomnianego wyżej sposobu z sodą oczyszczoną, do ręcznego prania butów wystarczy szare mydło lub płyn do naczyń, które dodajemy do niewielkiej ilości wody. Jeśli np. nasze buty mają białą podeszwę, którą nie da się wymyć, polecamy użyć pasty do zębów. Dobrym pomysłem w tym wypadku będzie również użycie magicznej gąbeczki, przez co szybko wyczyścisz brudną podeszwę Twojego obuwia. Tak jak w przypadku naszych butów sportowych czarnych lub granatowych, które mają delikatny materiał, wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką. Bez względu na to, czy chcemy skorzystać z domowych sposobów i prać buty ręcznie, czy włożyć je do bębna pralki, nie zapomnijmy o odpowiednich warunkach, w których mają schnąć.

Polecamy przeczytać też artykuł, w którym pisalimy o butach pasujących do stylizacji do biura.

Podsumowanie

Aby bezpiecznie prać buty w pralce, zwróć uwagę koniecznie na temperaturę, czas prania obuwia, program w pralce automatycznej, a także, w jaki sposób je wysuszyć. Przestrzeganie tych zasad zapewni Ci łatwy i skuteczny sposób wyczyszczenia Twojej ulubionej pary butów, bez niszczenia ich materiału. Dzięki temu artykułowi już wiesz jak m.in. należy prać buty skórzane i sportowe oraz jak odpowiednio o nie zadbać, by przedłużyć ich żywotność.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
pixel