21 marca Pierwszy Dzień Wiosny

2023-03-20
21 marca Pierwszy Dzień Wiosny
Koniec astronomicznej zimy od pokoleń związany jest z hucznymi obchodami, które są świętowane na całym Świecie. Również w Polsce, dla osób oczekujących nadejścia wiosny zwyczaje związane z dniem 21 marca są niezwykle symboliczne. Ten dzień roku oznacza topienie marzanny, Dzień Wagarowicza i czas sprzątania, z którym zaznajomione jest każde domowe gospodarstwo. Z czym jeszcze wiąże się pierwszy dzień wiosny? W jaki sposób odpowiednio się do niego przygotować? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

21 Marca 2023 Pierwszy Dzień Wiosny

Dzień, w którym wypada przesilenie wiosenne to doba, podczas której można zaobserwować zjawisko równonocy wiosennej. Oznacza to, że długość dnia i nocy trwa równo po dwanaście godzin. Co ciekawe, według kalendarza zawsze będzie wypadał on 21 marca, ale nie musi się pokrywać z datą rozpoczęcia astronomicznej wiosny. W tym roku równonoc przypadnie dzień wcześniej- 20 marca. Wiosna meteorologiczna trwa od 1 marca, zaś kalendarzowe lato zaczyna się 21 czerwca. Wówczas następuje przesilenie letnie, które sprawia, że ostatni dzień wiosny jest najdłuższym dniem roku.

Zwyczaje Związane z Nadejściem Pierwszego Dnia Wiosny

Wiosna rozpoczyna czas, w którym zarówno rośliny, jak i zwierzęta budzą się do życia. To nadejście długich dni i słonecznej pogody. Początek kalendarzowej wiosny staje się zapowiedzią gorącego lata, kiedy już słońce nie będzie schowane za chmurami, a my będziemy mogli korzystać z wakacyjnego urlopu. Poniżej dowiecie się, jakie są najpopularniejsze ze zwyczajów związanych z obchodami pierwszego dnia wiosny i jak wyglądają one obecnie.

Tradycja Topienia Marzanny

Zwyczaje witania wiosny różnią się od siebie w całej Polsce. Jej pierwszy kalendarzowy dzień, czyli 21 marca jednym z najstarszych obrzędów obchodzonych na terenie naszego kraju jest topienie marzanny. Pożegnanie słomianej kukły ma na celu zrobienie miejsca wiośnie, ponieważ zwyczaj symbolizuje odejście zimy. Pierwszy dzień powitania nowej pory roku w przedszkolach kojarzy się z pleceniem pełnej kolorowych serpentyn i kokard słomianej kukły. Jest ona nazywana dziewanną i zwiastuje nadejście wiosny. W przeciwieństwie do swojej siostry marzanny, dziewanna jest symbolem piękna, życia, dnia i lata. Z tego powodu dla dzieci świętujących nadejście wiosny jest to bardzo przyjemny zwyczaj i chętnie żegnają się z mroźną zimą.

Dzień Wagarowicza- Kiedy Wypada?

W roku 2023 kalendarzowy pierwszy dzień wiosny przypada we wtorek. Wiąże się z ciekawą tradycją, w której uczestniczy młodzież szkolna. W tym czasie obchodzą dzień wagarowicza. Oznacza to małą frekwencję podczas zajęć szkolnych, ponieważ dużo nastolatków w tym dniu rezygnuje z uczestnictwa w lekcjach i ucieka ze szkoły. Nauczyciele wychodzą temu zwyczajowi naprzeciw. Urządzają bale przebierańców, luźniejsze lekcje i konkursy, co spotyka się z pozytywnym odbiorem wśród młodzieży.

Kiedy Przestawiamy Czas w 2023 Roku?

Pierwszego dnia wiosny nie przestawiamy zegarków. Może to być odrobinę mylące, ale zmiana czasu wypada dopiero na ostatnią niedzielę miesiąca. Dokładnie stanie się to w noc z 25 na 26 marca, między godziną 2:00, a 3:00. Warto pamiętać, że dawniej pierwszy dzień tej pory roku oznaczał przeprowadzanie porządnych porządków w domach. Kalendarzowa wiosna kończy minioną zimę i jesień, dlatego według tradycji w dniu przesilenia wiosennego należy pozbyć się z mieszkań przedmiotów, które mogą magazynować złą energię. Lepiej mieć się na baczności, ponieważ według przesądów bałagan panujący w mieszkaniu może przynieść pecha!

Wiosenne Ubrania

Czas równonocy oznacza czas zmian. Wraz z rozpoczęciem kalendarzowej wiosny nadchodzą wiosenne porządki i nowe możliwości, które należy w pełni wykorzystać. Mogą dotyczyć one rozwoju zawodowego, osobistego i nie tylko. Niektórzy mogą liczyć na znalezienie nowej miłości, a inni prawdziwej przyjaźni! Poniżej przedstawiamy propozycje, w co ubrać się 21 marca, czyli pierwszy dzień wiosny, by wyglądać modnie i komfortowo niezależnie od okazji!

W Co się Ubrać na Wiosnę?

Wiosnę witają najnowsze trendy casualowych i formalnych outfitów. Według nadchodzących trendów na porę wiosenną w 2023 roku moda zarówno w stylizacjach męskich, jak i kobiecych obracać się będzie wokół kontrastów. Dzień kalendarzowej wiosny rozpoczynają wysoko doceniane pastelowe stylizacje z odcieniami écru, beżu i błękitu. W garderobach nie powinno zabraknąć także odważnych, neonowych elementów. Zmiana czasu sprzyja odważnym stylizacjom. W świecie mody królują różnorodne tonacje fioletu, zieleni i różu, które mocno akcentują początek astronomicznej wiosny. Popularnym kolorem tego sezonu będzie Viva Magenta (o czym pisaliśmy w artykule Tkanina na garnitury), w postaci różnych dodatków do stylizacji. Przykuwające kolory dodają odzieży charakteru, a ich właścicielowi pewności siebie.

Wiosenne Zestawy Ubrań- Propozycje dla Mężczyzn

Pierwszego dnia wiosny należy pomyśleć również o swojej garderobie! Nie powinno w niej zabraknąć stylizacji, w których skład wchodzi len. Ta tkanina charakteryzuje się wysoką absorpcją wilgoci i przewiewnością. Len jest miękki w dotyku i antyalergiczny. To materiał bardzo trwały, ponieważ wykazuje dużą odporność na uszkodzenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak tarcie czy rozgniatanie. Perfekcyjny zestaw, który doda twoim stylizacjom powiewu świeżości to komplet marynarki ze spodniami. Zestaw w całości wykonany z lnu idealnie sprawdzi się podczas nieformalnych spotkań w wiosennej porze roku i nie tylko! Wraz z nadejściem wiosny wracają do trendów również modne lniane kamizelki. Mają prosty, przyjemny dla oka design, a jednocześnie chronią przed nieprzyjemnymi temperaturami. Krój sprawia, że są przewiewne i łatwo dopiastowują się do męskiej sylwetki.
Z uwagi na zmianę pory roku, a w tym nadejście cieplejszych dni komfort pracy (i nie tylko!) jest szczególnie istotny. Należy przestrzegać zasad dress codu (pisaliśmy o tym więcej w artykule Stylizacje do Pracy- Propozycje dla Mężczyzny). Według niego zabronione jest zakładanie szortów, sandałów czy topów na krótkich ramiączkach. Ta zasada tyczy się również formalnych imprez, które wymagają poczucia stylu i klasy. Zatem ubrania, które nosimy, powinny składać się z lekkich, przyjemnych dla ciała materiałów. W tej roli idealnie sprawdzi się dresowa marynarka połączona z modną koszulką polo). Jeśli szukasz pomysłu, w jaki sposób stylowo spędzić pierwszy dzień nowej pory roku z pewnością zaskoczy Cię szeroki wybór najmodniejszych odcieni koszulek polo!

Podsumowanie

Początek wiosny to nadejście zmian, który szczególnie doceniali nasi przodkowie. Nie zapominamy o tym, gdy świętujemy pierwszy dzień nowej pory roku. W tym czasie warto zadbać o porządek nie tylko w mieszkaniu, ale również w szafie. Dlatego podczas witania wiosny polecamy odłożyć na bok wszystkie zmartwienia. Ciesz się życiem, nowymi możliwościami i odświeżoną, modną garderobą, która przygotuje Cię na nadchodzące lato!
pixel